The men's coxless four competition at the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro was held from 8 to 12 August at the Lagoon Rodrigo de Freitas.[1]
Men's coxless four at the Games of the XXXI Olympiad | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Rodrigo de Freitas Lagoon | ||||||||||||
Date | 8–12 August 2016 | ||||||||||||
Competitors | 52 from 13 nations | ||||||||||||
Teams | 13 | ||||||||||||
Winning time | 5:58.61 | ||||||||||||
Medalists | |||||||||||||
| |||||||||||||
The medals for the competition were presented by Sir Craig Reedie, Great Britain, member of the International Olympic Committee, and the gifts were presented by Mike Tanner, Hong Kong, Member of the Executive Committee of the International Rowing Federation.
Results
editHeats
editFirst three of each heat qualify to semifinal, remainder goes to the repechage.
Heat 1
editRank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Will Lockwood Josh Dunkley-Smith Josh Booth Alexander Hill |
Australia | 5:54.84 | SA/B |
2 | Maximilian Korge Max Planer Anton Braun Felix Wimberger |
Germany | 5:59.74 | SA/B |
3 | Harold Langen Peter van Schie Vincent van der Want Govert Viergever |
Netherlands | 6:00.55 | SA/B |
4 | Vlad-Dragos Aicoboae Constantin Adam Marius Cozmiuc Toader-Andrei Gontaru |
Romania | 6:02.56 | R |
5 | Artyom Kosov Anton Zarutskiy Vladislav Ryabtsev Nikita Morgachyov |
Russia | 6:03.89 | R |
Heat 2
editRank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Domenico Montrone Matteo Castaldo Matteo Lodo Giuseppe Vicino |
Italy | 5:56.01 | SA/B |
2 | Will Crothers Tim Schrijver Conlin McCabe Kai Langerfeld |
Canada | 5:58.26 | SA/B |
3 | Henrik Rummel Matthew Miller Charles Cole Seth Weil |
United States | 5:58.31 | SA/B |
4 | Vadzim Lialin Dzianis Mihal Mikalai Sharlap Ihar Pashevich |
Belarus | 6:02.93 | R |
Heat 3
editRank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Alex Gregory Moe Sbihi George Nash Constantine Louloudis |
Great Britain | 5:55.59 | SA/B |
2 | Dionisis Angelopoulos Ioannis Tsilis Georgios Tziallas Ioannis Christou |
Greece | 5:59.65 | SA/B |
3 | Benjamin Lang Mickaël Marteau Valentin Onfroy Théophile Onfroy |
France | 6:00.72 | SA/B |
4 | David Hunt Jonty Smith Vincent Breet Jake Green |
South Africa | 6:01.64 | R |
Repechage
editFirst three of heat qualify to semifinal.
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | David Hunt Jonty Smith Vincent Breet Jake Green |
South Africa | 6:34.97 | SA/B |
2 | Vadzim Lialin Dzianis Mihal Mikalai Sharlap Ihar Pashevich |
Belarus | 6:36.50 | SA/B |
3 | Artyom Kosov Anton Zarutskiy Vladislav Ryabtsev Nikita Morgachyov |
Russia | 6:39.32 | SA/B |
4 | Vlad-Dragos Aicoboae Constantin Adam Marius Cozmiuc Toader-Andrei Gontaru |
Romania | 6:39.64 |
Semifinals A/B
editFirst three of each heat qualify to the Final A, remainder goes to the Final B.
Semifinals A/B 1
editRank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Will Lockwood Josh Dunkley-Smith Josh Booth Alexander Hill |
Australia | 6:11.82 | FA |
2 | David Hunt Jonty Smith Vincent Breet Jake Green |
South Africa | 6:15.22 | FA |
3 | Domenico Montrone Matteo Castaldo Matteo Lodo Giuseppe Vicino |
Italy | 6:16.54 | FA |
4 | Henrik Rummel Matthew Miller Charles Cole Seth Weil |
United States | 6:19.08 | FB |
5 | Dionisis Angelopoulos Ioannis Tsilis Georgios Tziallas Ioannis Christou |
Greece | 6:24.04 | FB |
6 | Artyom Kosov Anton Zarutskiy Vladislav Ryabtsev Nikita Morgachyov |
Russia | 6:24.89 | FB |
Semifinals A/B 2
editRank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Alex Gregory Moe Sbihi George Nash Constantine Louloudis |
Great Britain | 6:17.13 | FA |
2 | Will Crothers Tim Schrijver Conlin McCabe Kai Langerfeld |
Canada | 6:20.66 | FA |
3 | Harold Langen Peter van Schie Vincent van der Want Govert Viergever |
Netherlands | 6:21.04 | FA |
4 | Vadzim Lialin Dzianis Mihal Mikalai Sharlap Ihar Pashevich |
Belarus | 6:22.46 | FB |
5 | Benjamin Lang Mickaël Marteau Valentin Onfroy Théophile Onfroy |
France | 6:26.94 | FB |
6 | Maximilian Korge Max Planer Anton Braun Felix Wimberger |
Germany | 6:35.90 | FB |
Finals
editFinal B
editRank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Henrik Rummel Matthew Miller Charles Cole Seth Weil |
United States | 5:59.20 | |
2 | Dionisis Angelopoulos Ioannis Tsilis Georgios Tziallas Ioannis Christou |
Greece | 6:00.56 | |
3 | Vadzim Lialin Dzianis Mihal Mikalai Sharlap Ihar Pashevich |
Belarus | 6:00.57 | |
4 | Artyom Kosov Anton Zarutskiy Vladislav Ryabtsev Nikita Morgachyov |
Russia | 6:02.09 | |
5 | Benjamin Lang Mickaël Marteau Valentin Onfroy Théophile Onfroy |
France | 6:02.21 | |
6 | Maximilian Korge Max Planer Anton Braun Felix Wimberger |
Germany | 6:06.24 |
Final A
editReferences
edit- ^ "Rowing at the 2016 Summer Olympics – Men's coxless four". Rio 2016. Archived from the original on 26 August 2016. Retrieved 11 August 2016.