Volta a Dinamarca 2014
La Volta a Dinamarca 2014, 24a edició de la Volta a Dinamarca, es disputà entre el 6 i el 10 d'agost de 2014 sobre un recorregut de 818 km repartits entre cinc etapes, una d'elles dividida en dos sectors. La cursa formava part del calendari de l'UCI Europa Tour 2014, amb una categoria 2.HC.
Data | 6 al 10 d'agost de 2014 |
---|---|
Etapes | 6 etapes |
Distància | 818 km |
Països | Dinamarca |
Sortida | Hobro |
Arribada | Frederiksberg |
Inscrits | 108 |
Acaben | 94 |
Palmarès | |
Vencedor | Michael Valgren (DEN) |
Temps del vencedor | 18h 52' 22" (43,343 km/h) |
Segon | Lars Ytting Bak (DEN) |
Tercer | Manuele Boaro (ITA) |
Classificacions secundàries | |
Punts | Aleksei Lutsenko (KAZ) |
Joves | Michael Valgren (DEN) |
Equip | Team Tinkoff-Saxo |
El vencedor final fou el danès Michael Valgren (Team Tinkoff-Saxo), que es vestí de groc en la darrera etapa i que també guanyà la classificació dels joves. Rere seu finalitzaren el també danès Lars Ytting Bak (Lotto-Belisol) i l'italià Manuele Boaro (Team Tinkoff-Saxo), líder fins a la darrera etapa. En les altres classificacions Aleksei Lutsenko (Astana Qazaqstan Team) guanyà la dels punts, John Murphy (Unitedhealthcare) la de la muntanya i el Team Tinkoff-Saxo la dels equips.
Equips
modificaL'organització convidà a prendre part en la cursa a tres equips World Tour, set equips continentals professionals, tres equips continentals i un equip nacional:
- equips World Tour: Astana Qazaqstan Team, Lotto-Belisol, Team Tinkoff-Saxo
- equips continentals professionals: Bardiani CSF, MTN Qhubeka, NetApp-Endura, Novo Nordisk, Topsport Vlaanderen-Baloise, Unitedhealthcare, Wanty-Groupe Gobert
- equips continentals: Cult Energy Vital Water, Riwal Platform, Trefor-Blue Water
- equips nacionals: Post Danmark
Etapes
modificaEtapa | Data | Recorregut | Km | Vencedor d'etapa | Líder de la general | Ref. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1a | 6 d'agost | Hobro - Mariager | 157 | Magnus Cort Nielsen (DEN) | Magnus Cort Nielsen (DEN) | [1] | |
2a | 7 d'agost | Skive - Aarhus | 195 | Andrea Guardini (ITA) | Magnus Cort Nielsen (DEN) | [2] | |
3a | 8 d'agost | Skanderborg - Vejle | 176 | Manuele Boaro (ITA) | Manuele Boaro (ITA) | [3] | |
4a A | 9 d'agost | Nyborg - Odense | 100 | Andrea Guardini (ITA) | Manuele Boaro (ITA) | [4] | |
4a B | 9 d'agost | Middelfart - Middelfart | 15 | Aleksei Lutsenko (KAZ) | Manuele Boaro (ITA) | [5] | |
5a | 10 d'agost | Kalundborg - Frederiksberg | 175 | Nicola Boem (ITA) | Michael Valgren (DEN) | [6] |
Classificació final
modificaCiclista | Equip | Temps | |
---|---|---|---|
1 | Michael Valgren (DEN) | Team Tinkoff-Saxo | 18h 52' 22" |
2 | Lars Ytting Bak (DEN) | Lotto-Belisol | + 15" |
3 | Manuele Boaro (ITA) | Team Tinkoff-Saxo | + 17" |
4 | Aleksei Lutsenko (KAZ) | Astana Qazaqstan Team | + 21" |
5 | Christopher Juul Jensen (DEN) | Team Tinkoff-Saxo | + 30" |
6 | Sean De Bie (BEL) | Lotto-Belisol | + 31" |
7 | Jelle Wallays (BEL) | Topsport Vlaanderen-Baloise | + 35" |
8 | Valerio Agnoli (ITA) | Astana Qazaqstan Team | + 40" |
9 | Troels Vinther (DEN) | Cult Energy Vital Water | + 56" |
10 | Tiesj Benoot (BEL) | Lotto-Belisol | + 1' 10" |
Evolució de les classificacions
modificaEtapa | Vencedor | Classificació general | Classificació per punts | Classificació de la muntanya | Classificació dels joves | Classificació per equips | Combativitat |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Magnus Cort Nielsen | Magnus Cort Nielsen | Magnus Cort Nielsen | John Murphy | Magnus Cort Nielsen | Topsport Vlaanderen-Baloise | John Murphy |
2 | Andrea Guardini | Tom Van Asbroeck | Kenny De Ketele | ||||
3 | Manuele Boaro | Manuele Boaro | Matti Breschel | Tiesj Benoot | Team Tinkoff-Saxo | Kasper Klostergaard | |
4 | Andrea Guardini | Tom Van Asbroeck | Christopher Williams | ||||
5 | Aleksei Lutsenko | Aleksei Lutsenko | no entregat | ||||
6 | Nicola Boem | Michael Valgren | Aleksei Lutsenko | Michael Valgren | Lars Ytting Bak | ||
Classificacions finals | Michael Valgren | Aleksei Lutsenko | John Murphy | Michael Valgren | Team Tinkoff-Saxo | Rasmus Christian Quaade |
Referències
modifica- ↑ «Magnus Cort Nielsen lidera la Vuelta a Dinamarca tras ganar la primera etapa». esciclismo.com, 06-08-2014 [Consulta: 11 agost 2014].
- ↑ «Vuelta a Dinamarca: Guardini gana la segunda etapa y Cort Nielsen sigue líder». esciclismo.com, 07-08-2014 [Consulta: 11 agost 2014].
- ↑ «Vuelta a Dinamarca: Manuele Boaro se impone en la tercera etapa y es líder». esciclismo.com, 08-08-2014 [Consulta: 11 agost 2014].
- ↑ «Vuelta a Dinamarca: Guardini se impone en la cuarta etapa y Boaro sigue líder». esciclismo.com, 09-08-2014 [Consulta: 11 agost 2014].
- ↑ «Vuelta a Dinamarca: Lutsenko gana la crono y Boaro continua líder». esciclismo.com, 09-08-2014 [Consulta: 11 agost 2014].
- ↑ EFE «Andersen gana la Vuelta y Boem, la última etapa». El Mundo Deportivo. EFE, 10-08-2014 [Consulta: 11 agost 2014].
Enllaços externs
modifica- Web oficial (danès)