Series director: Matsuri Ouse
Director: Takuya Nonaka
Script: Kazuharu Sato (ep 6, 8) Matsuri Ouse (ep 3-12) Ryunosuke Kingetsu (ep 1, 2)
Storyboard: Ei Aoki Hajime Horinouchi (ep 3, 8, 9) Hazuki Mizumoto (ep 10) Katsumi Teratou (ep 4, 7) Matsuri Ouse (ep 10) Mitsuru Obunai (ep 5) Takayuki Hirao (ep 10, 12) Takuya Nonaka
Episode Director: Ei Aoki Hazuki Mizumoto (ep 10) Katsumi Teratou (ep 4) Kei Oikawa (ep 3) Masaaki Kumagai (ep 8) Mitsuru Obunai (ep 5) Takuya Nonaka Tokio Yamauchi (ep 9) Yukihiro Shino (ep 7)
Music: Koichiro Kameyama
Character Design: Jun Shibata Tomonori Sudou
Art director: Junichi Higashi
Animation director: Haruo Sotozaki (ep 3) Hirokazu Kojima (ep 2, 5, 11) Kei Shibasaki (ep 4) Mitsuru Obunai (ep 10) Nobuhiro Watanabe (ep 9) Orie Tanaka (ep 4) Shigenori Awai (ep 8) Takuro Takahashi (ep 11) Tomonori Sudou Toshimitsu Kobayashi (ep 7) Yoshihiro Matsumoto (ep 8)
Mechanical design: Satoshi Takahashi
Art design: Kazushige Kanehira
Sound director: Hiroki Matsuoka
Producer: Isao Hidaka Naoto Asaoka Ryousuke Naya Tsuneo Takechi
2nd Key Animation: Aika Kawasaki Chikara Matsuura Kazuya Nakamura Makoto Nakamura Risako Yoshida Tomoe Akino
3D CG: Chihiru Ide
Background Art: Kazue Yamaguchi Ken Arai Koji Sekino Nobuaki Ishihara Yuki Ikeda
Colour Design: Emi Chiba
Design Work: Keiichi Sasajima
Editing: Tsuyoshi Imai
Editing Assistant: Hitomi Kato
Effects: Toushio Kobayashi
In-Between Animation: Aoi Tamura Mina Tanaka Noriko Hara
Key Animation: Akio Shimotsukasa Fujio Kobayashi Go Kimura Hiroyuki Furukawa Isao Yoshida Jin Yoshida Kenji Terao Koichi Kimura Koji Yamakawa Masayuki Kunihiro Masumi Fujii Mitsuru Obunai Nozomu Abe Ryuunosuke Murakami Satoshi Takahashi Soichiro Matsuda Tomonori Sudou Toshiyuki Akai Youhei Sasaki
Music producer: Yuichi Uemura
Photography: Chihiru Ide Ryohei Nakae Seiji Matsuda Yuichi Terao
Production producer: Hikaru Kondo
Publicity: Akira Kubota Shuuji Kojima Takayuki Ogura
Song Selection: Hiroki Nozaki
Sound Effects: Shizuo Kurahashi
Sound Production Manager: Emika Ueda
Special Effects: Ryohei Nakae Yuichi Terao
Theme Song Arrangement: Kentaro Kobayashi (OP) Tomonari Ikeda (ED)
Theme Song Composition: Shigenobu Ookawa (OP) Tomonari Ikeda (ED)
Theme Song Lyrics: Sai Eto (OP,ED)
Theme Song Performance: Naoki (OP) Power Sound (OP) Sana (ED)
| | Akio Ohtsuka as Mister
Atsuko Yuya as Angelica
Noriko Shitaya as Chelsea
Ryou Hirohashi as Franca
Akiko Kawase as July
Chie Matsuura as June
Eriko Kigawa as Diesse Nove Oct
Hitomi Nabatame as April
Houchu Ohtsuka as Bruce
Kenyuu Horiuchi as Bishop
Kokoro Kikuchi as August
Rina Satou as February
Satomi Arai as March Sep
Satomi Hanamura as January
Tomokazu Seki as Katana
Yoko Soumi as Marciano
Yukiko Tamaki as May
Atsushi Abe as Alex (ep 4)
Daisuke Matsuoka as Caster (ep 2)
Fumie Mizusawa as Chris (ep 4)
Hiroki Yasumoto as Aren (ep 9) Caster (ep 1)
Hiroshi Sugiyama as Caster
Katsuhisa Houki as Swamp (ep 4)
Katsumi Chou as Hewlett (ep 9)
Kenta Miyake as Super Soul (ep 2)
Kiyoto Kawano as Caster (ep 1) Yamaguchi
Kousei Hirota as Bonieck Ponik (ep 9)
Masakazu Itou as Nilson (ep 7,8)
Mitsuaki Hoshino as Chief (ep 1)
Naomi Kusumi as Bank president (ep 4)
Natsuki Mori as Caster (ep 3)
Rokuro Naya as President
Ryusaku Chijiwa as Caster (ep 1)
Shinya Fukumatsu as Caster (ep 1) Richard (ep 9)
Sho Hayami as Hunter (ep 7,8)
Takehiro Murozono as Malcolm (ep 8,9)
Takeshi Bando as Ted (ep 7,8)
Atsushi Imaruoka (ep 4,5,8)
Hiroki Yasumoto (ep 7)
Kiyoto Kawano (ep 7)
Kouhei Fukuhara (ep 5)
Yasuhiro (ep 4)
|
| English staff | |
ADR Director: Don Rush
Translation: Brendan Frayne
ADR Script: Don Rush George Manley
Executive producer: Joey Goubeaud John Ledford
Producer: Scott McClennen
DVD Graphics: Victor Cormier
Editing: Eddie Shannon Jr. (Ep. 9-12) Neil O'Sullivan Patrick Givens
International Coordination: Toru Iwakami
Mix: Christopher Bourque
Packaging Design: Victor Cormier
Post-Production Manager: Shelly Thomas
Production Assistant: Maki Nagano Monica Jimenez Paul Mericle
Recording engineer: Adam Jones Afshar Kharat Bobby Gordon Bryan Leach Eden J. Barrera Jon Duckworth Matt Wittmeyer
Sound Design: Christopher Bourque
Translation Proofer: Amy Forsyth Sarah Alys Lindholm
| | Andrew Love as Swamp Gordon
Brittney Karbowski as Franca Dockley
Christine Auten as Angelica Burns
Christopher Patton as Katana
John Swasey as Mister
Lowell Bartholomee as Bishop
Monica Rial as Chelsea Moore
Allison Keith as May
Allison Sumrall as June
Cynthia Martinez as February
Jessica Boone as December November October
John Gremillion as Pirate King Bruce
Kira Vincent-Davis as Madame Marciano
Luci Christian as January
Melissa Pritchett as September
Mike Vance as Nilson
Nancy Novotny as July
Natalie Nassar as March
Sasha Paysinger as August
Sofia Mendez as April
Andy McAvin as Warden Dustin
Blake Shepard as Alex
Chris Ayres as Hewlett (Ep. 9)
George Manley as Guild Leader 3 (Ep. 2) Malcolm Newsreader
Illich Guardiola as Hunter
Jason Douglas as Guild Leader 1 (Ep. 2)
Jay Hickman as Ted Roy
John Gremillion as Allen Guild Leader 4 (Ep. 2) Mill Newscaster (Ep. 1)
Josh Grelle as Director (Ep. 12)
Jovan Jackson as Richard
Mark X. Laskowski as Guild Leader 2 (Ep. 2) President
Mike Vance as Bank President
Nancy Novotny as Kris
Nomed Kaerf as Bonieck Super Soul
Donaldo
Eden J. Barrera
Jay Hickman
Jovan Jackson
Mariela Ortiz
Matt Culpepper
Robert Kraft
Scott McClennen
Vic Mignogna
|
(none)
| | Ariadna Jiménez as Chelsea Muir (Spain dub)
Carmen Ambrós as Franca Dochley (Spain dub)
Susana Damas as Detective Angelica Burns (Spain dub)
Tasio Alonso as Mister (Spain dub)
Angel del Río as Allen (Spain dub)
Daniel Albiac as Bishop (Spain dub)
Joaquín Gómez as Swamp (Spain dub)
Mar Nicolas as Chica (Spain dub)
Maria Rosa Guillén as Madame Marciano (Spain dub)
Pilar Mora as Chica (Spain dub)
Pilar Morales as August (Spain dub)
Sergio Mesa as Katana (Spain dub)
Tasio Alonso as Rotulos (Spain dub)
Ariadna Jiménez (Spain dub)
Esperanza Doménech (Spain dub)
Jesús López (Spain dub)
Ramón Rocabayera (Spain dub)
|